13 Temmuz 2024 Cumartesi16:30   AKKUYU NGS’DEKI KONTEYNERDE YANGıN ÇıKTı   14:46   MOTOSIKLET SÜRÜCÜLERI GÜVENLI SÜRÜŞ BECERILERINI GELIŞTIRIYOR   13:34   MERSIN’DE BAĞıMLıLıKLA MÜCADELE SÜRÜYOR   12:56   MERSIN VALISI PEHLIVAN: "İHRACATıNı YÜZDE 17 GIBI BIR NISPETLE EN ÇOK ARTTıRAN IL OLDUK"   12:49   TARSUS’TAKI DEZAVANTAJLı BÖLGELERDE HAVUZ KEYFI   12:07   AKDENIZ’DE PROJE EĞITIM VE UYGULAMA MERKEZINDE KURSLAR BAŞLıYOR   11:59   MERSIN VALISI PEHLIVAN, GÜLNAR’DA   11:51   TARSUS’TA SON KULLANMA TARIHI GEÇMIŞ ÇOK SAYıDA ÜRÜN ELE GEÇIRILDI   11:36   TARSUS’TA ’YAZ OKULU’ KURSLARı BAŞLADı   11:21   ’HELLO MERSIN’DE YAZ DÖNEMI KURSLARı BAŞLADı   11:09   MERSIN’DE ARANAN 79 ŞAHıS YAKALANDı   11:06   MUT’TA KAYıSı REKOLTESI 200 BIN TON OLARAK GERÇEKLEŞTI   10:49   AŞıRı SıCAKLARDAN KAÇAN TATILCILERIN YERINI GURBETÇILERIN DOLDURMASı BEKLENIYOR   09:38   MERSIN’DE ’İKLIM MERSIN TOPLANTıSı’ DÜZENLENDI   09:00   KONTROLDEN ÇıKAN LIMON YÜKLÜ KAMYON DUVARA ÇARPTı: 1 YARALı   19:19   VATANDAŞ SIRA BULMAZKEN TAM TEŞEKKÜLLÜ HASTANE DEVREYE ALINMIYOR   18:02   MIDE BALONU OPERASYONUNDA HAYATıNı KAYBEDEN ÜNIVERSITELI GENCIN GÖRÜNTÜLERI ORTAYA ÇıKTı   16:50   TARTıŞTıĞı MÜŞTERISINI ÖLDÜREN KÖPEK EĞITMENINE 16 YıL 8 AY HAPIS CEZASı   15:53   ÇAKıR: “BAŞARı HIKAYENIZ, MERSIN EKONOMISI IÇIN ÇOK ÖNEMLI”   14:54   GÜNEYKENT MEZARLıĞı 50 DÖNÜM GENIŞLIYOR  
 
 
 
 
Başkan Özyiğit, Fikir Otobüsü Yarışması’nın jüri üyeliğini yaptı
   

Mersin Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, TOBB Mersin Genç Girişimciler Kurulu ve Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliği ile düzenlenen Fikir Otobüsü Liseler Arası Girişimcilik ve Yenilikçi Projeler Yarışması’nın finalinde jüri üyeliği yaptı. Yenişehir Belediyesinin de desteklediği proje yarışmasını “Mersin’in dinamik yapısını, yenilikçi ruhunu ve girişimcilik potansiyelini ortaya çıkarmak amacıyla hayata geçirilen önemli bir girişim.” olarak nitelendiren Başkan Özyiğit, dereceye giren takımları tebrik etti.

 

Tarih : 14 Haziran 2024 Cuma 10:42

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Mersin Genç Girişimciler Kurulu ve Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliği, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) ile Mersin Üniversitesi ve Yenişehir Belediyesinin de desteğiyle Fikir Otobüsü Liseler Arası Girişimcilik ve Yenilikçi Projeler Yarışması düzenlendi. Yarışmaya bu yıl 460’ın üzerinde projenin başvurusu yapıldı.  Finale kalmaya hak kazanan 6 takım,  Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO)’nda düzenlenen programda jüri üyelerine projelerini anlattı. Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, Mersin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erol Yaşar, Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, Mersin İl Mili Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş ve MTSO Başkanı Sayın Hakan Sefa Çakır yarışmanın finalinde jüri üyeliği yaptı. Projelerini jüri üyeleri ve katılımcılarla paylaşan takımlar, yenilikçi fikirleriyle takdir topladı. Jüri üyelerinin oylarıyla Yenişehir Belediyesi Bilim ve Sanat Merkezi takımı Ayva Atıklarından Vegan Deri Üretimi Projesi ile yarışmada birinci olurken, Engelsiz Turizm Rehberi Projesi ile İz Okulları takımı ikinci, Sentetik Tohum Projesi ile Çağdaşkent Anadolu Lisesi ise üçüncü oldu.  Yarışmanın birinci ve ikincisi Ankara’da Geleceği Eşitle Projesi kapsamında Habitat ve UNICEF’in yürüttüğü Fikir Maratonu’nda da yarışacak.

 

“GENÇLERİMİZİN YARATICILIĞINI DESTEKLEMEK VE ONLARIN HAYALLERİNE GİDEN YOLDA YANLARINDA OLMAK İSTİYORUZ”

Yarışmanın açılışında konuşan Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit şu ifadeleri kullandı: “Bu proje, gençlerimizin fikirlerini ve kendi projelerini hayata geçirme cesareti bulmaları için bir platform sunuyor. Günümüz dünyasında şehirler sadece altyapı projeleri ile değil, aynı zamanda yenilikçi fikirler ve yaratıcı projelerle de anılıyor. Yani dünya hızla değişiyor ve bu değişim dalgasında ayakta kalmanın yolu, inovasyon ve yaratıcılıktan geçiyor. Bizler de Mersin olarak, gençlerimizin yaratıcılığını desteklemek ve onların hayallerine giden yolda yanlarında olmak istiyoruz.  Fikir Otobüsü de bu yolda önemli bir kilometre taşı.  Proje genç girişimcilerimizin, akademisyenlerimizin ve iş dünyamızın buluşma noktası olarak bilgi paylaşımının ve iş birliğinin merkezi haline geldi.  Bunu çok değerli buluyor, emeği geçen herkesi kutluyorum.”

 

“HAYALLERİNİZDEN ASLA VAZGEÇMEYİN”

“Unutmayın ki, her büyük başarı, bir hayal ile başlar.” diyerek gençlere seslenen Başkan Özyiğit, “Enerjiniz, vizyonunuz ve fikirlerinizle Mersin’i daha da ileriye taşıyacak güce sahibiz.  Azim ve kararlılığınız en büyük motivasyon kaynağımız. Bu nedenle, Fikir Otobüsü’nün kapıları size her zaman açık olacak.  Unutmayın ki, her büyük başarı, bir hayal ile başlar. Sizler de hayallerinden asla vazgeçmeyin, çünkü hayalleriniz Mersin’in ve ülkemizin geleceğini aydınlatacak.  Sizleri tebrik ediyorum. Başarılar diliyorum.”

 

“ÇOCUKLARIMIZIN VE GENÇLERİMİZİN 21. YÜZYIL BECERİLERİNE SAHİP, ÜRETKEN VE DUYARLI BİREYLER OLARAK YETİŞMELERİNE KATKI SAĞLIYORUZ”

Yenişehir Belediyesi olarak çocuklara ve gençlere yönelik hayata geçirdikleri paylaşan Başkan Özyiğit, TOBB Mersin Genç Girişimciler Kurulu ile birlikte Yenişehir Belediyesi Teknoloji ve İnovasyon Merkezi kuracaklarını ve burada gençlere de destek vereceklerini söyledi. Özyiğit, “Bilim ve teknoloji alanında çocuklarımızın yetkinliklerini artıracak çalışmalar yapıyoruz.  Kurduğumuz Akademide STEM (Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik) eğitimleri veriyoruz.  Blok tabanlı yazılım ve robotik kodlama kurslarıyla çocukların teknolojiyle erken yaşta tanışmalarını sağlıyoruz.  Eğitimlerle temel programlama becerilerini geliştirmelerine destek veriyoruz.  Şubat ayında Bilim Kahramanları Derneği iş birliğiyle 12 ilden lise ve ortaokul öğrencilerinin katıldığı LEGO turnuvalarını düzenledik.  Yüzlerce çocuğumuz LEGO’lardan robotlar tasarladırlar, bu başarılarını görmek bizleri gururlandırdı.  Çocuklarımızın ve gençlerimizin 21. yüzyıl becerilerine sahip, üretken ve duyarlı bireyler olarak yetişmelerine katkı sağlıyoruz.  Atatürk’ün izinden, bilimin rehberliğinden ayrılmadan daima yanlarında olacağız.  Son olarak, bir kez daha bu projenin hayata geçmesinde emeği geçen tüm kurumlara, proje ortaklarına ve katkı sunan herkese en içten teşekkürlerimi sunuyorum. Gençlerimize başarılar diliyorum.  Fikir Otobüsü Projesi ve bu projenin meyveleri Mersin’imize ve ülkemize hayırlı olsun.” şeklinde konuştu. (Haber Merkezi)

Paylaş :
 
Etiketler :  

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır.  SPOR HABERLERİ
   MERSİN GÜNDEM

  NÖBETÇİ ECZANE
  SOSYAL MEDYA
 
 

 
 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersingundem.com.tr © Copyright 2019-2024 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA