19 Ağustos 2022 Cuma15:25   ÜCRETSİZ DÜĞÜN SALONU HİZMETE AÇILIYOR   15:07   MÜDÜR ASLAN, GAZETECİLER İLE BULUŞTU   13:20   PALM CİTY’DE ÇANAKKALE MÜZESİ SERGİSİ AÇILDI   13:13   5’NCİ İNCİR FESTİVALİ BAŞLIYOR   12:00   SİLİFKELİ ŞAHIS ÖLÜ BULUNDU   11:00   TIRMIL MERCEK’TEKİ KAYNAK ATÖLYESİ’NDE EĞİTİMLER BAŞLADI   10:38   FINDIKPINARI’NDA ÇEYREK FİNAL EŞLEŞMELERİ BELLİ OLDU   09:57   KURS MERKEZİNİN ÖĞRENCİLERİNDEN BÜYÜK BAŞARI   09:50   MERSİN’DE DEAŞ ŞÜPHELİSİ İBR KİŞİ YAKALANDI   09:30   DİKENLİ İNCİR HASATI BAŞLADI   14:19   DENİZDE BOĞULAN DİĞER ŞAHISTA HAYATINI KAYBETTİ   13:49   TOROSLAR BEELDİYESİ PERSONELİNE ZAM YAPILDI   13:42   MERSİNLİ KADINLAR KADES UYGULAMASIYLA TANIŞTI   13:01   KAYIP UĞUR TAŞYÜREK ÖLÜ BULUNDU   11:50   DİREKSİYON HÂKİMİYETİNİ KAYBEDEN SOFÖR REFÜJE ÇIKTI   10:55   MERSİN İDMAN YURDUNUN KURULUŞUNUN 97’NCİ YIL DÖNÜMÜNÜ KUTLADILAR   10:46   POLİS SAYESİNDE DOLANDIRILMAKTAN KURTULDU   10:33   BÜYÜKŞEHİR, KÜÇÜKBAŞ HAYVAN DESTEĞİNE DEVAM EDİYOR   10:29   BÜYÜKŞEHİR HAFRİYAT ATIKLARINI TEMİZLEDİ   09:53   LİME CİNSİ LİMONLARIN HASADI BAŞLADI  
 
 
 
 
TÜRKİYE EYLÜL AYINDA YENİ BİR DALGA YAŞAYABİLİR
   

Mersin Tabip Odası Başkanı Mehmet Antmen, pandemi sürecinin başından bu yana Sağlık bakanlığı tarafından eksik ve yanlış yönetildiğini iddia ederek, “yapılan yanlışlık ve eksikliklerden bakanlık her hangi bir ders çıkarmadı. Tam aksine benzer eksiklikler ve yanlışlıklara devam etti” dedi.

 

Tarih : 16 Temmuz 2021 Cuma 14:21

Mersin Tabip Odası, Sağlık bakanlığının 15 Temmuz’da açıkladığı Covid-19 verilerine ve Kurban Bayramına ilişkin bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamada, 24 saat içersinde 7.304 yeni vaka görüldüğünü ve 48 kişinin ise hayatını kaybettiğini aktaran Mersin Tabip Odası Başkanı Mehmet Antmen, bu rakamların kendilerine çok fazla şey anlattığını söyledi. Antmen, “Ülkemiz Eylül ayında yeni bir dalgayı yaşamakla karşı karşıya” diye belirtti.

Mersin Tabip Odası Başkanı Mehmet Antmen, pandeminin tüm hızıyla sürdüğünün çok somut bir gerçek olduğunu söyledi. Sağlık bakanlığının 15 Temmuz’da açıkladığı verilere değinen Antmen, “sağlık bakanlığının 15 Temmuz’da açıkladığı 24 saatlik Covid-19 verilerinin; 7.304 yeni vaka, 48 ölüm. Bu rakamlar bizlere çok fazla şey anlatıyor. Öncelikle tam açılma için çok erken hareket edildiği bir başka gerçek. Henüz yüzde 23’lük iki doz aşı ile pandemiyi yok edemeyeceğimiz ise en önemli gerçek” ifadelerini kullandı.

EYLÜL AYINDA YENİ BİR DALGA BEKLENİYOR

Yarından itibaren dokuz günlük bir bayram tatiline girileceğini söyleyen Antmen, “pandemi önlemlerinden yorulmuş, bıkmış bir topluma bazı şeyleri anlatmanın, kabul ettirebilmenin çok zor olduğunu kabul ediyoruz. Ancak bugün gelinen noktada ülkemiz Eylül ayında yeni bir dalgayı yaşamakla karşı karşıya.  Pandemi süreci başından bu yana sağlık bakanlığı tarafından eksik ve yanlış yönetildi. Bu eksiklikle ve yanlışlıkların birkaç sonucu oldu; öncelikle halkın sağlık bakanlığına ve pandemi yönetimine güveni kalmadı, ayrıca kötü yönetim sonucunda çok daha kısa sürede sona erdirilebilecek salgın çok uzadı ve insanlarda önlemlere karşı bir ilgisizlik ve kayıtsızlık başladı” dedi.

“HALKI TEŞVİK ETMEDE EKSİKLİKLER YAŞANIYOR”

Yapılan yanlışlık ve eksikliklerden bakanlığın her hangi bir ders çıkarmadığını tam aksine benzer eksiklikler ve yanlışlıklara devam edildiğini vurgulayan Antmen, “önceden aşı tedarikinde sıkıntı yaşanıyordu, bugün halkın aşıya ilgisini arttırmada sıkıntı yaşanıyor, önceden toplumsal önlemlerin alınmasında bakanlık ciddi eksiklikler yapıyordu, şimdi bireysel önlemler için halkı teşvik etmede eksiklikler yaşanıyor. Kısaca süreç başında da hatalı yönetiliyordu şimdi de hatalı yönetiliyor. Mersin Tabip Odası olarak sürecin başından bu yana gerek sağlık bakanlığını doğru ve eksiksiz davranmaya, gerekse de halkı doğru bilgilendirmeye ve önlemler konusunda uyarmaya çalıştık. Bu görevimizi bugün de yapmaya devam ediyoruz ve Kurban Bayramı’nın sorunsuz bir şekilde atlatılabilmesi, Eylül ayında çok ciddi bir dalgayla karşılaşmamak için önerilerimizi bir kez daha yenilemek istiyoruz” diye belirtti.

VATANDAŞLAR MUTLAKA AŞI OLMALI

Sağlık Bakanlığının aşılama programına yönelik çok daha programlı çalışması gerektiğini ve aşılamanın bir kampanyaya dönüştürülerek vatandaşları teşvik etmesi gerektiğini belirten Antmen,” Vatandaşlarımızın kalabalık ve kapalı ortamlara girmeme konusunda sürecin başındaki gibi hassas olmaları, maskesiz dolaşmamaları, mesafe ve temizlik konusunda çok daha hassas olmaları önemlidir. Toplu taşıma, kapalı ortamlarda toplantı, kapalı ortamda bayram namazı gibi kalabalık ortamlardan kaçınılmalı, 16 yaşından büyük her vatandaşımız mutlaka aşılarını olmalı ve çift doz aşısı olmayan kişilerle görüşmekten kaçınılmalıdır” açıklamasında bulundu.

Son olarak, daha sağlıklı bayramlarda buluşmamızın yegane yolunun, bilimin ışığından ayrılmamak olduğuna vurgu yapan Antmen, herkesin bayramını en içten dilekleriyle kutladığını söyledi.

Paylaş :
 
Etiketler :  mersin, pandemi, covid, kurbanbayramı, yasaklar, aşı

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır.  SPOR HABERLERİ
 
  MERSİN GÜNDEM

  NÖBETÇİ ECZANE
  SOSYAL MEDYA
 
 

 
 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersingundem.com.tr © Copyright 2019-2022 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA