15 Nisan 2024 Pazartesi10:58   YAYLA VE KÖYLER BAHARLA YEŞILE BÜRÜNEREK RENKLENDI   10:57   BAŞKAN SEÇER’DEN SMA HASTASı MEHMET BEBEĞE DESTEK   10:51   MERSIN’DE “MERCEK-17” OPERASYONU DÜZENLENDI   10:48   ÇBK MERSIN SEZONU 4. OLARAK TAMAMLADı   10:45   ŞAMPIYON FENERBAHÇE   10:43   GAMBIYA’DAN GELDI, ’EN IYI KANAT OYUNCUSU’ SEÇILDI   10:37   MSK DOLUDIZGIN   11:15    “BAYRAM, DAYANıŞMA RUHUNU ÖN PLANA ÇıKARSıN”   11:14   BAŞKAN SEÇER, BÜYÜK AILESI ILE IFTARDA BAYRAMLAŞTı   11:13   MERSIN RAMAZAN BAYRAMı’NA HAZıR   11:12   MERSIN’DE ÇıKAN YANGıNDA 6 YAŞıNDAKI ÇOCUK HAYATıNı KAYBETTI   11:08   6. TOUR OF MERSIN ULUSLARARASı BISIKLET TURU TÜM HEYECANıYLA SONA ERDI   13:13   MARDİNLİ İŞ İNSANI KADAK’TAN RAMAZAN BAYRAMI MESAJI   16:02   BAŞKAN ABDULLAH ÖZYIĞIT, MAZBATASıNı ALDı   16:01   BAŞKAN YıLDıZ, MAZBATASıNı ALDı   15:59   MERSIN’DE ARANAN 87 ŞÜPHELI YAKALANDı   13:19   ’HANıM EVI’, KADıNLARıN SOSYALLEŞTIĞI MERKEZ HALINE GELDI   13:18   MERSIN’DE YANARAK ÖLEN 3 KIŞININ CENAZELERI ADLI TıP KURUMUNA GÖNDERILDI   13:16   DEM PARTI’NIN EŞBAŞKANLARı MAZBATALARıNı ALDı   10:59   MERSIN’DE 2’SI EVDE, BIRI ARAÇTA OLMAK ÜZERE 3 KIŞI YANARAK ÖLMÜŞ HALDE BULUNDU  
 
 
 
 
Türkiye’nin şubat ayı yaş meyve ve sebze ihracatı 319,5 milyon dolar
   

 

Tarih : 13 Mart 2024 Çarşamba 11:32

Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ferhat Gürüz, Türkiye’nin şubat ayındaki yaş meyve sebze ihracatının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4 artışla 319,5 milyon dolara ulaştığını açıkladı. Başkan Gürüz, Birlik olarak yılın ikinci ayında yüzde 21 artışla 166,9 milyon dolar ihracat gerçekleştirdiklerini belirtti.  Başkan Ferhat Gürüz, “2023 yılında yüzde 18 artışla 3,5 milyar dolar değere ulaşan sektörümüz yılın ilk iki ayında yüzde 9 artışla 686,3 milyon dolar ihracata imza attı. 2024 yılının sonunda ihracatımızda yüzde 15-20 arasında artış sağlamayı hedefliyoruz.” dedi. 

 

“KIZILDENİZ’DEKİ GERİLİM HİNDİSTAN’A ELMA İHRACATIMIZI NEGATİF ETKİLİYOR”

Türk yaş meyve sebze sektörünün gündemindeki konulara değinen Başkan Ferhat Gürüz, küresel arenada yaşanan jeopolitik gelişmelerden etkilendiklerini, Yemen'deki Husilerin Kızıldeniz'den geçen ticari gemilere yönelik saldırıları nedeniyle tedarik zincirinde yaşanan sıkıntıların sektöre yansıdığını söyledi. Başkan Gürüz, Kızıldeniz’deki gerilimin Hindistan’a elma ihracatını negatif etkilendiğini ifade etti. 

 

“KARANTİNA PROTOKOLLERİ TAMAMLANIRSA ÇİN VE BAZI UZAK DOĞU ÜLKELERİNDE CİDDİ İHRACAT FIRSATLARI VAR”

Sektörün pazar çeşitliliğini artırmaya yönelik arayışlarında Uzak Doğu bölgesinin büyük önem taşıdığını aktaran Başkan Gürüz, dünyanın en kalabalık nüfusuna sahip ülkesi olan Çin’e narenciye ihracatının başlaması için zirai karantina protokolünün tamamlanması konusunda ilgili bakanlıkların diplomasi trafiğini yoğunlaştırdığını, yakın zamanda olumlu sonuçlanmasını ümit ettiklerine dile getirdi. Başkan Gürüz, “Çin başta olmak üzere bazı Uzak Doğu ülkelerinde zirai karantina sözleşmelerini tamamlarsak bu pazarlarda bize ihracat fırsatları olduğuna inanıyorum.” dedi.

 

“TÜRK YAŞ MEYVE SEBZE SEKTÖRÜNÜN SORUN, TALEP VE ÖNERİLERİNİ DİLE GETİRDİK”

Bloomberg HT’de İrfan Donat’ın sunduğu “Tarım Analiz” programına canlı yayın konuğu olarak katıldığını ifade eden Başkan Ferhat Gürüz, sektöre dair değerlendirmelerde bulunduğu programda yaş meyve sebze sektörünün sorun, talep ve önerilerini dile getirdiğini belirtti. Başkan Gürüz sektör sorunlarını görüşmek amacıyla sekretaryası AKİB tarafından yürütülen Yaş Meyve Sebze Sektör Kurulu’nun, TİM Başkanı Mustafa Gültepe başkanlığında İstanbul'da bir araya geldiğini de ifade etti.  Başkan Gürüz ihracat hacmini büyüterek ve yeni pazarlara girerek küresel pazarda Türk yaş meyve sebze sektörünün bilinirliğini artırmak ve sektörde karşılaşılan sorunlarla mücadele etmek için sektör paydaşlarıyla birlikte büyük emek verdiklerini aktardı. Başkan Gürüz küresel pazarda sektörün rekabetçiliğini artırmak amacıyla, sezon başından itibaren Asia Fruit Logistica-Hong Kong, World Food Moscow, Madrid Fruit Attraction ve Berlin Fruit Logistica olmak üzere dört milli katılım organizasyonunu başarıyla gerçekleştirdiklerini dile getirdi.

 

“İHRACAT HACMİNDE EN GÜÇLÜ ARTIŞLARI IRAK, SURİYE, AZERBAYCAN VE GÜRCİSTAN’DA SAĞLADIK”

Türkiye’nin şubat ayındaki ihracatını ürün grupları ve ülkelere göre değerlendiren Ferhat Gürüz, şunları söyledi: “Şubat ayında 465 bin 233 ton ürünü uluslararası pazarlarda değerlendiren Türk yaş meyve sebze sektörümüz, en çok mandalina, domates ve limon ihraç etti. Mandalinada 87,6 milyon dolar, domateste 45,2 milyon dolar, limonda 33,7 milyon dolar ihracat değerine ulaştık. Söz konusu dönemde ihracat hacminde en yüksek artışları yakaladığımız ürünler soğan, portakal ve havuç-turp oldu. Şubat ayı ihracatımızı ülkelere göre incelediğimizde Rusya, Irak ve Romanya en fazla ihracat yaptığımız ilk üç ülkeyi oluşturdu. Rusya’ya 73,7 milyon dolar, Irak’a 34,3 milyon dolar, Romanya’ya 30,8 milyon dolar ihracat gerçekleştirdik. Aynı dönemde ihracat hacminde en yüksek oranda artışları Irak, Suriye, Azerbaycan ve Gürcistan pazarlarında yakaladık. Yüzde 496 artış sağladığımız Irak’ı yüzde 356 artış ve 4,4 milyon dolar değer ile Suriye, yüzde 100 artış ve 3 milyon dolar değer ile Azerbaycan, yüzde 93 artış ve 4,1 milyon dolar değer ile Gürcistan takip etti.” (Haber Merkezi)

Paylaş :
 
Etiketler :  

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır.  SPOR HABERLERİ
 
  MERSİN GÜNDEM

  NÖBETÇİ ECZANE
  SOSYAL MEDYA
 
 

 
 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersingundem.com.tr © Copyright 2019-2024 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA