15 Nisan 2024 Pazartesi10:58   YAYLA VE KÖYLER BAHARLA YEŞILE BÜRÜNEREK RENKLENDI   10:57   BAŞKAN SEÇER’DEN SMA HASTASı MEHMET BEBEĞE DESTEK   10:51   MERSIN’DE “MERCEK-17” OPERASYONU DÜZENLENDI   10:48   ÇBK MERSIN SEZONU 4. OLARAK TAMAMLADı   10:45   ŞAMPIYON FENERBAHÇE   10:43   GAMBIYA’DAN GELDI, ’EN IYI KANAT OYUNCUSU’ SEÇILDI   10:37   MSK DOLUDIZGIN   11:15    “BAYRAM, DAYANıŞMA RUHUNU ÖN PLANA ÇıKARSıN”   11:14   BAŞKAN SEÇER, BÜYÜK AILESI ILE IFTARDA BAYRAMLAŞTı   11:13   MERSIN RAMAZAN BAYRAMı’NA HAZıR   11:12   MERSIN’DE ÇıKAN YANGıNDA 6 YAŞıNDAKI ÇOCUK HAYATıNı KAYBETTI   11:08   6. TOUR OF MERSIN ULUSLARARASı BISIKLET TURU TÜM HEYECANıYLA SONA ERDI   13:13   MARDİNLİ İŞ İNSANI KADAK’TAN RAMAZAN BAYRAMI MESAJI   16:02   BAŞKAN ABDULLAH ÖZYIĞIT, MAZBATASıNı ALDı   16:01   BAŞKAN YıLDıZ, MAZBATASıNı ALDı   15:59   MERSIN’DE ARANAN 87 ŞÜPHELI YAKALANDı   13:19   ’HANıM EVI’, KADıNLARıN SOSYALLEŞTIĞI MERKEZ HALINE GELDI   13:18   MERSIN’DE YANARAK ÖLEN 3 KIŞININ CENAZELERI ADLI TıP KURUMUNA GÖNDERILDI   13:16   DEM PARTI’NIN EŞBAŞKANLARı MAZBATALARıNı ALDı   10:59   MERSIN’DE 2’SI EVDE, BIRI ARAÇTA OLMAK ÜZERE 3 KIŞI YANARAK ÖLMÜŞ HALDE BULUNDU  
 
 
 
 
“Mersin’in tanıtımında dijital imkânlarımızı kullanıyoruz”
   

Enerji, ulaşım, çevre, su, sağlık gibi kritik alanlarda şehrin sürdürülebilirliğini artıracaklarını vurgulayan Seçer, “Büyükşehir olarak gelişmeler oldukça ayak uydurmak için öncü olacak ve çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi.

 

Tarih : 7 Mart 2024 Perşembe 11:19

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Büyükşehir Belediyesi Kariyer Merkezi tarafından düzenlenen ‘Mersin 4.0 Sektörlerin Geleceği Zirvesi’ne katıldı.

Büyükşehir Belediyesi Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenen zirveye Başkan Seçer’in yanı sıra; üniversiteler, odalar, birlikler, sivil toplum kuruluşları, vakıflar, iş dünyası bileşenleri ve öğrenciler katıldı.

 

“KARİYER MERKEZİMİZ 5 YILDA DEĞERLİ ÇALIŞMALARA İMZA ATTI”

Kariyer Merkezi’nin toplantılarına zaman zaman kendisinin de katıldığını söyleyen Seçer, 5 yıl boyunca kentin birleşenlerini bir araya getiren önemli çalışmalar yapıldığını belirterek, “Kariyer Merkezimiz 5 yılda değerli çalışmalara imza attı. Yaptıkları en iyi çalışmalardan biri de üniversiteleri, odaları, birlikleri, sivil toplumu, vakıfları; toplamda 47 kurum ve kuruluşu bir araya getirerek, İşgücü Piyasası Koordinasyon Kurulu’nu kurması oldu. Etkin çalışan bir kurul, kentteki tüm aktörler var. Öncüsü Mersin Büyükşehir Belediyesi ama zenginleştiren 47 ayrı kurum var” diye konuştu.

 

“KARİYER MERKEZİ’NE BUGÜNE KADAR 38 BİN YURTTAŞIMIZ ŞAHSEN MÜRACAAT ETTİ”

Seçer, Kariyer Merkezi’nin verdiği hizmetlerin rakamsal verilerini aktararak, “Bugüne kadar 38 bin yurttaşımız şahsen müracaat etti. 25 bin kişi iş veya kursa yönlendirildi. 14 bin kişi bizden veya bizim yönlendirdiğimiz kurslardan kişisel ve kurumsal gelişim eğitimleri aldı. 12 bin kişiyle mülakat simülasyonu yapıldı. Özel sektör ağırlıkta olmak üzere 6 bin kişinin istihdamına da katkı sunduk” dedi.

 

“MERCEK’LERDEN BUGÜNE KADAR TOPLAM 216 KURSTAN 4 BİN 63 KURSİYER FAYDALANDI”

Mersin Büyükşehir’in Meslek Edindirme Kurs Merkezleri’nin de olduğuna değinen Seçer, bu tarz çalışmaları çok değerli bulduklarına vurgu yaptı. Seçer, “MERCEK olarak andığımız toplamda 4 Meslek Edindirme Kursumuz var. Aktif olarak 30 ayrı kursumuz ve şu ana kadar 641 kursiyerimiz var. Bugüne kadar da toplam 216 kurstan 4 bin 63 kursiyer faydalandı. Bu alanda çalışmalarımızı ikinci 5 yılımızda da sürdüreceğiz, daha etkin çalışmalar yapacağız. Bu ilk 5 yılda da önemli deneyimler elde ettik” dedi.

 

İSTİHDAM VE KARİYER KAMPÜSÜ’NDE 3 HİZMET BİRLİKTE SUNULACAK

Yeni dönemde İstihdam ve Kariyer Kampüsü kuracaklarına da değinen Seçer, kampüste 3 hizmetin birlikte sunulacağını söyledi. Kariyer Merkezi’ne ek bir hizmet bacağı oluşacağından söz eden Seçer, “Bir diğer hizmet bacağımız da; genç istihdamına katkı, gençlere iş arama sürecinde mentorluk, üniversite-sanayi-kent iş birliğine katkı, staja, istihdama, iş bulmaya ve girişimciliğe destekten oluşan Kampüs Mersin olacak. Yine bir diğer hizmet bacağı da Garaj Mersin. Bu da girişimcilik çalışmaları, teşviklere erişim desteği ve iş planı hazırlama içerikli hizmet bacaklarımız olacak. Kariyer Merkezimizi 5 yılda nasıl başladığımız noktadan çok daha zengin, birikimli, donanımlı, gelişmiş bir kurumsal hüviyet haline getirdiysek, ikinci 5 yılda da bu çalışmalarla daha güçlü bir hale getireceğiz” diye konuştu.

 

“ÖNLERİNE ENGEL KONULMAZSA TÜRKİYE’DE STK’LAR ÇOK DEĞERLİ ÇALIŞMALAR YAPIYOR”

Çağın değiştiğine dikkat çeken Seçer, “Buna öncülük etmek genelde gelişmiş demokrasilerde sivil toplum ağırlıklı çalışmalardır. Ama bizim gibi orta dereceli demokrasilerde sivil toplum yaşayabildiği, var olduğu kadar bu alanlara dokunmaya çalışıyor. Yoksa Türkiye’de STK’lar çok değerli çalışmalar yapıyor. Ama önlerine engel konmazsa çok daha iyi noktalara gelebilir. Yerel ya da merkezi hükümetin kurumları bu gelişmelerde toplumu aydınlatma açısından öncülük etmesi gerektiğini düşünüyoruz. Belediyeler de bunlardan bir tanesi” ifadelerini kullandı.

Bu tür zirvelerin birçok sektörde yapılacağından bahsederek, gerçekleştirilen zirvede enerji, sanat ve turizm olduğuna değinen Seçer, “Önümüzdeki günlerde özellikle spesifik olarak Mersin’de önemli olan lojistik, tarım, ticaret gibi alanlarda da bu zirveleri gerçekleştireceğiz” dedi.

 

“KENTİN DÖRT BİR YANINDAN GELİŞMELERİ TEKSİN ÜZERİNDEN ALIYORUZ”

Dijital belediyecilik uygulamasında en önemsediği çalışmalardan bir tanesinin Teksin uygulaması olduğunu dile getiren Seçer, Teksin’in WhatsApp mesajları dışında yaklaşık olarak sadece telefonla haftalık 15-20 bin çağrı aldığını kaydetti. Seçer, “Kentin dört bir yanından gelişmeleri Teksin üzerinden alıyoruz. Teksin 24 saat esaslı çalışır. 100-120 arası da mesai arkadaşımız orada hizmet ve emek veriyor. Teksin’in akıllı telefonlarda uygulaması da var. Tüm Mersinlilerin telefonlarına bu uygulamayı indirmesini istiyoruz” dedi ve uygulama içerisinde yer alan fonksiyonlar hakkında bilgi verdi.

 

SEÇER, SCADA SİSTEMLERİNİ ANLATTI

MESKİ’nin SCADA Sistemi hakkında da detaylı bilgiler sunan Seçer, “Hem cebimize yarar sağlayan hem kaynaklarımızın gereksiz yere zayi olmasını önleyen ve pratiklik sağlayan, efektif bir çalışma ortamı hazırlayan MESKİ’nin SCADA sistemi var, Su SCADA’sı. Su SCADA’sı ile suyu 360 derece takip edebiliyoruz. Aynı uygulamayı Enerji SCADA’sı olarak da gerçekleştirdik. O da bize enerji tasarrufu sağlıyor. Bunu mümkün olduğunca artıracağız Güvenlik SCADA’sı CBS (Coğrafi Bilgi Sistemleri Altyapısı); bunların çalışmaları da süratle devam ediyor” dedi.

 

“MERSİN’İN TANITIMINDA DİJİTAL İMKÂNLARIMIZI KULLANIYORUZ”

Turizm alanında ve Mersin’in tanıtımında da dijital imkanları kullandıklarından bahseden Seçer, “Visit Mersin bunlardan bir tanesi. Ziyaretçilerin seyahatlerini planlayabileceği bir dijital platform. Yine Antik Mersin Uygulaması Projesi. Bu da toplam 33 kilometre uzunluğa sahip, 5 ayrı kültür rotasını bulabileceğimiz bir uygulama. Antik Mersin Tanıtım Ofisi’ni de yeni gerçekleştireceğiz. Sahilde, Kültür Park’ta bunu yapıyoruz. Bunu, Arttırılmış Sanal Gerçeklik Teknolojisi’ni kullanarak gerçekleştireceğiz. Çok güzel bir ofis yapıyoruz” dedi.

 

“BÜTÜNLEŞİK AKILLI KENT YÖNETİM MERKEZİ KURACAĞIZ”

Önümüzdeki 5 yılda planladıkları yenilikçi belediyecilik anlayışı içerisinde ‘Bütünleşik Akıllı Kent Yönetim Merkezi’ni kuracaklarının da müjdesini veren Seçer, “Kentin Dijital İkiz Platformu’nu oluşturacağız. Şehrin dijital bir ikizini oluşturarak, büyük veriye dayalı bir yönetim platformunu sağlamayı amaçlıyoruz. Yeni Nesil İletişim Altyapısı, Nesnelerin İnterneti, Yapay Zeka gibi teknolojilerle donatılmış bir şehir yönetim platformu oluşturarak, şehirdeki farklı alanlardaki Akıllı Kent uygulamalarını sunacağız. Enerji, ulaşım, çevre, su, sağlık gibi kritik alanlarda şehrin sürdürülebilirliğini artıracağız” dedi. Seçer, Büyükşehir olarak gelişmeler oldukça ayak uydurmak için öncü olacaklarını ve çalışmaları sürdüreceklerini kaydetti.

 

ÖZADA: “KARİYER MERKEZİ OLARAK DEĞİŞİMİN ÖNCÜSÜ OLMAK İSTİYORUZ”

Kariyer Merkezi Müdürü Serkan Özada, , çağın ‘dijital dönüşüm’ çağı olduğunu belirterek, “Bugün işlerin tanımı, içerikleri ve yapılış şekilleri değişiyor. Burada bulunan işverenlerimizin; adaylardan, öğrencilerden beklentileri değişiyor. İşte tam da bu noktada Kariyer Merkezi olarak değişimin öncüsü olmak istiyoruz. Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak iş gücü piyasasını koordine eden bir belediye olmak istiyoruz. Gelenekçi belediye yapısından vizyoner belediye yapısına geçişteki en önemli noktalardan bir tanesinin Kariyer Merkezi gibi birimler olduğunu düşünüyoruz” dedi. ‘Mersin 4.0 Sektörlerin Geleceği’ zirvesinde işlenecek turizm, enerji ve sanat ana başlıklarını paylaşan Özada, zirveyle ilgili tüm yıl boyunca organizasyonlar yapacaklarını söyledi. (Haber Merkezi)

Paylaş :
 
Etiketler :  

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır.  SPOR HABERLERİ
 
  MERSİN GÜNDEM

  NÖBETÇİ ECZANE
  SOSYAL MEDYA
 
 

 
 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersingundem.com.tr © Copyright 2019-2024 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA