16:27   FECİ KAZA: 2 ÖLÜ, 3 YARALI   16:20   MERSİN EMNİYETİ BASINA ÇİFTE STANDART UYGULADI   16:12   TOROSLAR BELEDİYESİ TÜM GÜCÜYLE HİZMETE DEVAM EDİYOR   16:00   TOROSLAR BELEDİYESİNDE VEZNELER HAFTA SONU DA AÇIK OLACAK   15:43   MERSİN’DE FETÖ OPERASYONU: 9 GÖZALTI   15:23   ÖLÜ KEDİYİ BOYAYIP KAPIYA ASTI   14:28   TARSUS’A YENİ BİR OKUMA SALONU KAZANIYOR   14:00   MERSİN’DE KAÇAKÇILIK OPERASYONU   13:50   SİGARA ÖMRÜ KISALTIYOR   13:17    AKMİB’DEN AĞUSTOS’TA 314,1 MİLYON DOLARLIK İHRACAT   17:21   TOROSLAR BELEDİYESİ, MİLLİ SPORCULARLA BİR ARAYA GELDİ   17:04   AKDENİZ BELEDİYESİ ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNE KONAKLAMA DESTEĞİ VERECEK   14:11   AKDENİZ’DE KAHVEHANEDE ’KADINA YÖNELİK ŞİDDETLE MÜCADELE’ ANLATILDI   13:55   TARSUS’TA TEFECİLİK YAPAN 1 KİŞİ TUTUKLANDI   13:26   TOROSLAR’DA, 336 LİTRE SAHTE İÇKİ ELE GEÇİRİLDİ   12:55   GORAN BREGOVİÇ, MERSİNLİ HAYRANLARIYLA BULUŞACAK   12:39   ÇAMLIYAYLA’DA FECİ KAZA: 1 ÖLÜ   12:17   HÜSNÜ ŞENLENDİRİCİ MERSİNLİLERLE BULUŞACAK   19:04   YANAN ORMANLIK ALANLAR TEKRARDAN YEŞİLLENECEK   18:42   TUTUKLAMA KARANINI DUYAN SANIK 2.KATTAN AŞAĞI ATLADI  
 
 
 
 
GÖNÜLLÜ KATILIM TOPLANTILARININ İKİNCİSİ DÜZENLENDİ


Büyükşehir Belediyesi, Erdemli ilçesinin Elvanlı Mahallesi’nde ikinci kez “Gönüllü Katılım Toplantısı” gerçekleştirdi. Geçen yıl 13 ilçede yapılan toplantılar bu yıl da Gülnar’dan başlayıp Erdemli ile sürdürüldü. Büyükşehir, geçen yılki toplantılarda ortaya çıkan fikirleri hizmete dönüştürdü. Mersinden Kadın Kooperatifi Başkanı ve Büyükşehir’in İlk Gönüllüsü Meral Seçer, “13 ilçeyi dolaştığımızda pek çok veriye sahip olduk. Oradan çıkan sonuç da belediyenin Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi ve ilgili dairelerin birtakım hizmetleri yapmasına vesile oldu” diye konuştu.

 

Tarih : 14 Eylül 2021 Salı 13:26

Büyükşehir’in Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Gönüllüler Şube Müdürlüğü’nün 2020 yılında 13 ilçede yaptığı “Gönüllü Katılım Toplantısı”nın bu yıl ikinci turu başladı. Gülnar’dan başlayan 2. tur toplantıları Erdemli ilçesinin Elvanlı Mahallesi ile devam etti. Geçen yılki toplantılarda ortaya çıkan fikirleri hizmete dönüştüren Büyükşehir, bu yıl da kadınlarla Büyükşehir arasında gönül köprüleri kurmaya devam ediyor.

“BİR KÖPRÜ VAZİFESİNİ KENDİMİZE SORUMLULUK HİSSETTİK”

Erdemli’de Elvanlı Mahallesi’ndeki Havuzbaşı Restaurant’ta yapılan toplantıda, Mersinden Kadın Kooperatifi Başkanı ve Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin İlk Gönüllüsü Meral Seçer ile Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanı Şerife Hasoğlu Dokucu da yer aldı. Bölgedeki çok sayıda kadının katılım sağladığı toplantıda kadınlara bu hizmetlerden faydalanabilmeleri için yönlendirici broşürler de dağıtıldı. Mersinden Kadın Kooperatifi Başkanı Meral Seçer, Büyükşehir’in ilk gönüllüsü olduğunu ve gönüllülerle beraber birçok çalışma yürüttüklerini belirterek, “Gönüllülük çalışmasının amacı; merkezde Büyükşehir’in yaptığı faaliyetlerde tüm ilçelerdeki kadınların ve çocukların da faydalanmasını sağlamak” dedi. Gazi Çiftliği ve Tarsus Gençlik Kampı gibi birçok çalışmadan kentin bazı noktalarındaki kadınların henüz haberdar olmadığını vurgulayan Seçer, “Sizleri ilgilendiren pek çok hizmete sizlerin de ulaşması için gönüllü birimi olarak bir köprü vazifesini kendimize sorumluluk hissettik. Çünkü sizlerin haberdar olması, bunlardan faydalanması gerekiyordu” ifadelerine yer verdi.

Meral Seçer, kadınların bu toplantılar sayesinde farklı birçok ihtiyacını Büyükşehir’e ulaştırma olanağı bulduğunu belirterek, Anamur’da geçen yıl yapılan toplantıdan bir örnek verdi. Meral Seçer, hastane için Anamur’dan kent merkezine geçen ancak merkezde kalacak yer bulamayan bir kadının yaşadığı sıkıntıyı Daire Başkanı Dokucu ile birlikte Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’e ilettiklerini belirterek, bunun projelendirildiğini ve “Dosthane” hizmetinin başladığını söyledi. Meral Seçer, Gönüllü Katılım Toplantıları sayesinde kentin tüm ilçelerindeki kadınlarla Büyükşehir arasında köprü görevi gördüklerini belirtti. Seçer, Büyükşehir’e ulaşmak isteyen kadınlara “Teksin” uygulamasını ve “Alo 185”i işaret etti.

“TOPLANTILARIMIZIN AMACI YAPILAN HİZMETLERDEN DUYMAYANLARIN DA FAYDALANMASI”

Geçen yılki toplantılarda kadınlardan en çok aldıkları talebin ‘Kadın Üretici Pazarları’ olduğunu belirten Meral Seçer, bir yıl içerisinde bu alanda önemli çalışmaların hayata geçirildiğine dikkat çekerek, “Kadınlar hem burada hem de Mersin’de üretici pazarlarına katılma imkanı buldu. Belki aranızda ‘bunları duymadım’ diyenler vardır. İşte bu toplantılarımızın amacı yapılan hizmetlerden duymayanların da faydalanması. Duyanların duymayanlara anlatması. Biz 13 ilçeyi dolaştığımızda pek çok veriye de sahip olduk. Siz kadınlarımızdan gelen talepler çok önemliydi. Oradan çıkan sonuç da belediyenin Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi ve ilgili dairelerin birtakım hizmetleri yapmasına vesile oldu” diye konuştu.

Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Mersinden Kadın Kooperatifi’nin ortak çalışması olan “Evimiz Atölye” projesinden de bahseden Meral Seçer, bu projelerle kadınların evdeki gizli iş gücünü ortaya çıkarmak istediklerini söyledi.

“SİZLER BURANIN TOPRAĞINI ÇOK İYİ BİLEN, GEÇMİŞİ BURADA YAŞAYAN KADINLARIMIZSINIZ”

Mersinden Kadın Kooperatifi olarak da üretici kadınlarla birlikte çalışmalar yürüttüklerini vurgulayan Meral Seçer, bu kapsamda Silifke’nin Balandız Mahallesi’nde Büyükşehir Belediyesi ve Konya Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü’nün ortak projesine paydaş olarak katıldıklarını anımsattı. Mahallede üretilen Atalık Sarı Buğdayları erişte, un, bulgur gibi katma değerli ürünlere dönüştürerek “Mersinden” markasıyla ulusal pazara açtıklarını belirten Seçer, benzer bir çalışmayı Gülnar’ın Atalık Nohudu ile sürdürdüklerini söyledi. “Bunu neden Erdemli’de yapmayalım?” diyerek sözlerini sürdüren Meral Seçer, “Burada yetişen atalık tohumlarımızla hangi ürünler yetiştiğini sizler çok iyi biliyorsunuz. Bu tür bilgileri sizlerden aldığımızda sizlerle nasıl bir proje yapabiliriz, Erdemli’nin tanıtımına nasıl katkı sağlayabiliriz, biz tanıtımını sağlayarak sizin ürünlerinize nasıl destek verebiliriz gibi konularda güzel sonuçlara ulaşacağımızı düşünüyorum. Yani burada sizlerden gelecek bilgilerle kendimizi beslemek istiyoruz. Çünkü sizler buranın toprağını çok iyi bilen, geçmişi burada yaşayan kadınlarımızsınız. Sizlerle ortak bir proje geliştirebiliriz” sözlerini söyledi.

 

“TEK DİLEKLERİ DOLMUŞUN YAZISINI OKUYUP ŞEHRE GİDEBİLMEKTİ”

Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanı Şerife Hasaoğlu Dokucu ise yaptığı sunumda, Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi’nin 16 hizmet sunan birimi ile uyguladığı 16 projeyi tek tek anlattı. Kadın ve çocuk atölyelerinden bahseden Dokucu, bu çalışmayı Tarsus’a bağlı Atgirmez Mevkii’nde de uyguladıklarını belirterek, “Atgirmez nasıl bir yer? Daha önce hiçbir şekilde bir okulun açılmadığı, bir sosyal tesisin olmadığı bir yer. Kadınların hiçbiri okuma yazma bilmiyordu. 3-4 tane okuma yazma kursu açtık. Tek dilekleri dolmuşun yazısını okuyup şehre gidebilmekti. Biz o kadınların artık etkinliklerimize katılabilen, sosyal bireyler olmalarını sağladık. Gençlik Kampımıza defalarca geldiler” diye konuştu. Dokucu, üretici kadın stantlarından da bahsederek, 3 bin 600 üretici kadının kendilerine kayıtlı olduğunu söyledi.


Paylaş :
 
Etiketler :  mersin, büyükşehir, belediye, erdemli, elvanlı, toplantı, çocuk, kadın

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır.  SPOR HABERLERİ
 
  MERSİN GÜNDEM

  NÖBETÇİ ECZANE
  SOSYAL MEDYA
 
 

 
 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersingundem.com.tr © Copyright 2019-2021 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA